Žlučník
Trápil-li vás někdy žlučník, víte, že to je fakt zlé. Kdo už zažil tyto bolesti, děsí se jich, aby to nepřišlo znovu. A kdo bolest žlučníku nezažil, může být skutečně rád. Ale bolest přijde nečekaně, z hodiny na hodinu. Není vám dobře, břicho bolí, máte potíže s vyprazdňováním, jste unaveni, zbiti, nevíte jak si sednout, lehnout.
Jak a kde nás žlučník bolí?
Bolest se projeví bezprostředně po jídle. Někdy to může být jen místně, ale obvykle máte nepříjemný pocit přejezení, nafouklého břicha. Prudká bolest, která vystřeluje pod žebro. Někdo má pocit na zvracení nebo zvrací, říhá.
Proč k bolesti dochází?
Tato bolest se nevyhne ani mladému člověku. Může za to ostré, kořeněné nebo tučné jídlo a stresový způsob života. Pochopitelně zde svou roli hrají i rodové dispozice. Doporučujeme v případě vážnějších bolestí navštívit lékaře.
Jak zklidnit podrážděný žlučník
Už babičky radily v takovém případě šáhnout po prostředcích, které nemusí být přímo z lékárny. Jsou to bylinky. Nebo z lékáren bylinné přípravky. Ale tyto přípravky si můžeme připravit přímo doma ─ nebude to drahé ani složité. Vyrobte si nebo si kupte například extrakt z bylinek (použít lze například řepík lékařský, artyčoky, řebříček či kurkumu). Je vhodné pít žlučníkové čaje a mátový čaj, případně odvar z měsíčku. Zkuste si doma vyvařit listy brusinky, meduňky či šalvěje a tento nápoj pak průběžně pít. Bolavý žlučník brzy přestane bolet. A mimo pomoci z vnitřní strany, lze si naordinovat masáže a pohyb. Zkuste prostě rozhýbat střeva. Pomáhá i jóga. V neposlední řadě navštivte našeho maséra a nechte si namasírovat bříško..
Žlučníková dieta
Základem této diety je nutná změna stravovacích návyků a vynechání tučných, smažených a výrazně sladkých jídel, jež stav zhoršují. To alespoň do zmizení problémů. Ovšem strach z dalších bolestí by vám mohl zabránit se ládovat tučným, smaženým a jiným, co vám tyto bolesti způsobují. Než zapomenete J Lékaři doporučují suchary, vlákninu. Měli byste též minimálně kořenit a nejíst cibuli, česnek a majonézu. Vyřaďte ze svého života alkohol. Pijte alespoň dva litry vhodných tekutin denně (nesycené = neperlivé). Do jídelníčku pak zařaďte hodně zeleniny, nízkotučné mléčné výrobky, ryby, bílé maso a vlákninu. Jídlo se doporučuje připravovat v páře, dušením a vařením.
Už jen když si přečtete poslední řádky, mělo by se vám ulevit :) Držíme moc palce. Věřte, já už si svůj žlučníkový záchvat prodělala. Když si na něj vzpomenu, krotím se v jídle. Jinak ne :)
Přidat komentář
Přehled komentářů
-
Napište první komentář!